See faraz on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "farazes",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "faraz (plural farazes)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "ferash"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Alternative form of ferash."
],
"id": "en-faraz-en-noun--z~Mvyhd",
"links": [
[
"ferash",
"ferash#English"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "faraz"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "uz",
"2": "ar",
"3": "فَرَض"
},
"expansion": "Borrowed from Arabic فَرَض (faraḍ)",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "farz"
},
"expansion": "Turkish farz",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "uz",
"2": "ar",
"3": "ف ر ض"
},
"expansion": "",
"name": "root"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Arabic فَرَض (faraḍ). Compare Turkish farz.",
"forms": [
{
"form": "farazlar",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "uz-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faraz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlar",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "farazga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "farazda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlardan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlardek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "uz-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "farazim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative"
]
},
{
"form": "farazimning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarimning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive"
]
},
{
"form": "farazimga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarimga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person"
]
},
{
"form": "farazimni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarimni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person"
]
},
{
"form": "farazimda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarimda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative"
]
},
{
"form": "farazimdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarimdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person"
]
},
{
"form": "farazimdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarimdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person"
]
},
{
"form": "farazing",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaring",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaringning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaringga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaringni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaringda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaringdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaringdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazining",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarining",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faraziga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlariga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "farazida",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarida",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazidan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaridan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazidek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaridek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "farazimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative"
]
},
{
"form": "farazlarimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazimizning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive"
]
},
{
"form": "farazlarimizning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "farazimizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person"
]
},
{
"form": "farazlarimizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "farazimizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person"
]
},
{
"form": "farazlarimizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "farazimizda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative"
]
},
{
"form": "farazlarimizda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazimizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person"
]
},
{
"form": "farazlarimizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "farazimizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person"
]
},
{
"form": "farazlarimizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "farazingiz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazlaringiz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingizning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazlaringizning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazlaringizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazlaringizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingizda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazlaringizda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazlaringizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazlaringizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "uz",
"2": "noun",
"3": "plural",
"4": "farazlar",
"head": "",
"sc": "",
"tr": ""
},
"expansion": "faraz (plural farazlar)",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "faraz (plural farazlar)",
"name": "uz-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "uz-decl-noun"
},
{
"args": {
"1": "uz-noun",
"st": "",
"type": ""
},
"name": "uz-inflection"
}
],
"lang": "Uzbek",
"lang_code": "uz",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Uzbek entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"conjecture, hypothesis"
],
"id": "en-faraz-uz-noun-fjON7jMz",
"links": [
[
"conjecture",
"conjecture"
],
[
"hypothesis",
"hypothesis"
]
]
}
],
"word": "faraz"
}
{
"forms": [
{
"form": "farazes",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "faraz (plural farazes)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "ferash"
}
],
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"Alternative form of ferash."
],
"links": [
[
"ferash",
"ferash#English"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "faraz"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "uz",
"2": "ar",
"3": "فَرَض"
},
"expansion": "Borrowed from Arabic فَرَض (faraḍ)",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "farz"
},
"expansion": "Turkish farz",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "uz",
"2": "ar",
"3": "ف ر ض"
},
"expansion": "",
"name": "root"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Arabic فَرَض (faraḍ). Compare Turkish farz.",
"forms": [
{
"form": "farazlar",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "uz-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faraz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlar",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "farazga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "farazda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlardan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlardek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "uz-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "farazim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative"
]
},
{
"form": "farazimning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarimning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive"
]
},
{
"form": "farazimga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarimga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person"
]
},
{
"form": "farazimni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarimni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person"
]
},
{
"form": "farazimda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarimda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative"
]
},
{
"form": "farazimdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarimdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person"
]
},
{
"form": "farazimdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarimdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person"
]
},
{
"form": "farazing",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaring",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaringning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaringga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaringni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaringda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaringdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaringdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazining",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarining",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faraziga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlariga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "farazida",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlarida",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazidan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaridan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazidek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "farazlaridek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "farazimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative"
]
},
{
"form": "farazlarimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazimizning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive"
]
},
{
"form": "farazlarimizning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "farazimizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person"
]
},
{
"form": "farazlarimizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "farazimizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person"
]
},
{
"form": "farazlarimizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "farazimizda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative"
]
},
{
"form": "farazlarimizda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "farazimizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person"
]
},
{
"form": "farazlarimizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "farazimizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person"
]
},
{
"form": "farazlarimizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "farazingiz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazlaringiz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingizning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazlaringizning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazlaringizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazlaringizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingizda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazlaringizda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazlaringizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazingizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person"
]
},
{
"form": "farazlaringizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "uz",
"2": "noun",
"3": "plural",
"4": "farazlar",
"head": "",
"sc": "",
"tr": ""
},
"expansion": "faraz (plural farazlar)",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "faraz (plural farazlar)",
"name": "uz-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "uz-decl-noun"
},
{
"args": {
"1": "uz-noun",
"st": "",
"type": ""
},
"name": "uz-inflection"
}
],
"lang": "Uzbek",
"lang_code": "uz",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Uzbek entries with incorrect language header",
"Uzbek lemmas",
"Uzbek nouns",
"Uzbek terms borrowed from Arabic",
"Uzbek terms derived from Arabic",
"Uzbek terms derived from the Arabic root ف ر ض"
],
"glosses": [
"conjecture, hypothesis"
],
"links": [
[
"conjecture",
"conjecture"
],
[
"hypothesis",
"hypothesis"
]
]
}
],
"word": "faraz"
}
Download raw JSONL data for faraz meaning in All languages combined (9.8kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"faraz"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "faraz",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"faraz"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "faraz",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"faraz"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "faraz",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"faraz"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "faraz",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"faraz"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "faraz",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"faraz"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "faraz",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"faraz"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "faraz",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.